המדריך לבניית מחמצת
חיפוש

המדריך לבניית מחמצת

מחמצת, שאור, שמרי בר? לחם שאור? שומעים את המושגים האלה ולא ממש מצליחים להבין מה רוצים מכם? הבלוג של בייק דילס - אביזרי אפייה, בא לעשות לכם סדר.


המדריך, כיצד להכין מחמצת, משמרים יבשים.

במדריך שלפנינו נלמד כיצד הכין מחמצת, המחמצת שלנו תבנה משמרים יבשים, בהמשך נפרסם מדריך לבניית מחמצת משמרי בר, שמרים שמיוצרים בתהליך טבעי. חשוב לדעת, גם מחמצת שמכינים משמרים יבשים הופכת למחמצת טבעית, למעשה בכל תקופת המחמצת שנלמד להכין כעת, יש שימוש אחד בלבד של שמרים יבשים.


מתחילים, בונים מחמצת במדריך הזה נלמד כיצד להכין שאור הידוע גם בשם מחמצת, שאור למעשה זו תערובת של קמח ומים היוצרים לנו שמרים טבעיים ותגרום לתפיחת הלחם, השאור מתאפיין בטעם חמצמץ וארומה מדהימה.


המחמצת למעשה היא תערובת של שאור ותוספת של קמח ומים אשר שוהים כמה שעות בקערה, ואח"כ מעיסה שמתקבלת יוצרים לחם, המחמצת גם נקראת (סטרטר).


ישנם סוגים שונים ומגוונים של מחמצת שאור, מקמחים שונים וממרכיבים מגוונים כך למשל ניתן לבנות שאור מענבים או צימוקים או ממש משמרים רגילים שקונים בסופר, במדריך זה נלמד להכין מחמצת שאור משמרים רגילים, חשוב להבין שזה לא כל כך חשוב שזה משמרים רגילים כי למעשה בכל שלבי הבנייה והחיים של השאור רק בפעם הראשונה נכנס לשם שמרים רגילים!


היתרונות של שאור- בד"כ הרבה יותר בריא פחות תהליכים כימיים שעוברים השמרים, הרבה יותר טעים, גורם לתחושת שבוע מכיוון שלחמי מחמצת בדרך-כלל קצת יותר כבדים.


מתחילים - היום הראשון:

תהליך הכנה של שאור לוקח בסביבות 4-5 ימים ניתן לשלב קמחים ולא להתקבע רק על סוג אחד, בהתחלה נתחיל עם קמח לבן, ניקח קערה ונשים בתוכה חצי כוס קמח לבן וחצי כוס מים נערבב טוב טוב ונוסיף 3/4 כפית שמרים יבשים (זו הפעם היחידה שנשתמש בשמרים במחמצת), נערבב שוב טוב טוב, ונכסה בבד נושם חיתול יהיה מעולה,


היום השני:

נוסיף לעיסה הקיימת רבע כוס קמח ורבע כוס מים, נערבב ונכסה.


ביום השלישי:

חוזרים על אותה הפעולה, נוסיף לעיסה הקיימת רבע כוס קמח ורבע כוס מים, נערבב ונכסה.

מה שנראה בקופסה שלנו לפני שנוסיף את הקמח והמים, זו עיסה תוססת ומבעבעת, זה תהליך פשוט מאוד, השמרים שהכנסנו ביום הראשון התרבו בתוך הקמח והמים ששמנו שם, וככה נוצרה תסיסה וכל הקופסה הזו מלאה בשמרים כעת השמרים, כדי לא ל"מות מרעב" מקבלים שוב מנה של מים וקמח ולקח מתכוונים שאומרים"להאכיל" את המחמצת.


​ביום הרביעי:

חוזרים על אותה הפעולה, נוסיף לעיסה הקיימת רבע כוס קמח ורבע כוס מים, נערבב ונכסה.


​ביום החמישי:

המחמצת שלנו די מוכנה, כעת נוציא ממנה מעט מחמצת, ונשלים חזרה בקמח ומים חדשים,

נוציא כחצי כוס מחמצת (לפח...) ונשלים פנימה רבע כוס ורבע כוס קמח, נערבב, נשאיר ללילה נוסף בחוץ ולמחרת ניתן כבר לעבוד עם המחמצת.


כעת ניתן לשמור את המחמצת בקרור ולפחות פעם בשבוע להוציא אותה מהמקרר לערבב אותה, ולהוציא מתוכה בערך חצי כוס, ולהאכיל בדיוק אותה כמות שהוצאתם על חצי כוס שהוצאתם נחזיר פנימה רבע כוס קמח ורבע כוס מים נערבב טוב טוב נשאיר בחוץ ל12-13 שעות עד להתרבות השמרים ואז נחזיר למקרר,0 צפיות

יש לכם שאלה? אנחנו כאן כדי לענות...