עולם של קמח
חיפוש

עולם של קמח

פעם שאמא שלחה אותנו לקנות לחם זה היה לחם לבן או שחור. יש שמספרים שגם היו מוכרים חצי לחם. היום עולם הלחמים הוא פשוט מאגר בלתי נדלה של טעמים וסוגים.


פעם שלאבא התחשק לעשות איזה לחם טוב, היו קונים קמח, איזה קמח? קמח לבן לרוב. היום כשלאבא מתחשק לאפות איזה לחם הוא מתלבט מאיזה סוג קמח לעשות זאת, מלא, שיפון או כוסמין. התפתחות עולם הלחם בעולם כולו נמצא בשלב נסיקה מתמיד, וכך גם הרצון לגלות זנים שונים של קמחים מהם ניתן להכין לחמים. בפוסט הזה אני אנסה לתת לכם קצת מידע אודות קמחים שונים שנמצאים בשווקים, ההבדלים, ההיתרונות והחסרונות.

הידעתם שההגדרה של קמח בויקיפדיה לא מציגה את קמח בקו ישיר עם סוגי דגנים, אלא קוראת לכל צמח שנטחן לכדי אבקה, קמח. ההגדרה המלאה: "קמח הוא אבקה דקה הנוצרת מטחינת רכיבים מסוימים של צמחים לאחר ייבוש או קלייה שלהם. רכיבים עיקריים שנטחנים לקמח לאחר ייבוש או קלייה הם למשל זרעים, אגוזים, פירות ועוד."


אנחנו נעסוק בעיקר בקמחים שנוצרים מדגנים, כמובן שאין סוף לקמחים שנטחנים ומיוצרים מקטניות שונות כמו שעועית, חומוס, קינואה, עדשים ועוד. לא נכנס להסברים מדעים כאן, ננסה לסקור את קמחים המיוצרים מדגנים שונים או מה שנקרא חמשת מיני דגן: שעורה, שיבולת שועל, כוסמין ושיפון. ההבדל בין סוגי הקמחים מעבר להבדל בסוג הדגן הוא גם בצורה שבה הם נטחנים, למשל יש שנטחנים עם הקליפה, ויש שנטחנים ללא הקליפה, חלקם מקבלים תוספת או אחרים עוברים עיבוד וכו.


רבים נוטים לחשוב שכל סוגי הקמחים מופקים מאותו הדגן שנקרא חיטה, אבל תתפלאו לקרוא שלא כך הדבר.


אוהבים להכין בצק? מחפש אביזרי אפייה ללחמים? מגשים, תבניות קסטן, קערות התפחה ועוד? כנסו לעולם הלחם של בייק דילס ותתרשמו - כנסו מכאן.


קמח לבן - הוא קמח הנטחן מגרעין החיטה המקולף, יש המסבירים כי פעולות הקילוף פוגעת בערך התזונתי של הקמח הלבן.


קמח מלא - הוא קמח הנטחן מגרעין חיטה שלם, ללא עיבודים וקילופים, ולכן מכיל מלבד הגרעין גם את הנבט, האנדוספרם, והקליפה שנקראת גם סובין. האנדוספרם והקליפה מכילים ויטמינים, מינרלים, חלבון, נוגדי חמצון וסיבים תזונתיים.


קמח כוסמין - אחד הקמחים הטרנדים ביותר, מופק מדגן הכוסמין, הקמח הזה נטחן מגרעין הכוסמין בשלמותו וידוע בטעם מעט מתוק.


קמח קמוט - קמח המופק מזן של חיטה עתיק, יש האומרים שזהו אחד הקמחים העתיקים בעולם! יש אגדה או סיפור תחליטו אתם, שנוח השתמש בתיבה בקמח קמוט, על כך יש הקוראים לו קמח הנביא. הקמוט מכיל אחוז גבוה מאוד של חלבון וריכוז מינרלים מרשים בעיקר של סלניום, אבץ ומגנזיום.


קמח שיפון - השיפון מופק מדגן שנקרא שיפון, הוא נטחן בשלומותו עם הקליפה ונחשב קמח בעל ערך תזונתי גבוה. לחמים שמיוצרים מקמח השיפון הם בד"כ בעלי מרקם דחוס, בשיפון משתמשים גם להכנת משקאות אלכוהוליים.


קמח אינקורן - סיפורו דומה לקמח הקמוט, גם הוא מופק מזן חיטה עתיק. בעבר חיטת האינקורן הייתה חיטה שהצליחה לגדול בסוגי אדמה שחיטות אחרות לא שרדו בהם, למעשה האינקורן נחשב לקמח הבר הראשון, כזה שיש הוכחות שהיה הקמח הראשון של האדם הראשון. מקורו בטורקיה.


קמח אמר - זן של חיטה שמקורו בישראל, הגרעין נטחן בשלמותו. האֶמֶר מוכר גם בשמו האיטלקי פארו. האמר עשיר בוויטמינים, במינרלים, חלבונים ובסיבים תזונתיים.


כאמור יש עוד המון סוגי קמחים העשויים ממגוון רב של דגנים וקיטניות.
0 צפיות

יש לכם שאלה? אנחנו כאן כדי לענות...